מאסר של 12 שנים לנאשם בהונאת ענק סביבתית

בית משפט בארה"ב גזר עונש מאסר של לא פחות מ-12 שנים בעקבות הונאה הקשורה קשר ישיר לאיכות הסביבה. כל נודע לאריאל מליק. העונש הכבד הוטל על נאשם אשר נחשד בפברוק וזיוף של מה שאמור היה להיות 87 מיליון ליטר של דלק שנוצר משיירים של שמן לבישול. באופן טבעי, עם גילויה של התרמית, העסקה שהייתה אמורה להיחתם בשווי של 9 מיליון דולרים – עוכבה.

הובא על ידי אריאל מליק

מאסר – ופיצויים על סך 20 מיליון דולרים

לאחר שהורשע בחודש יוני השנה בשמונה סעיפים של הונאה בנקאית, 32 סעיפים של הלבנת הון ושני סעיפים של הפרת חוקי הסביבה. נתון היה הנאשם רודני היילי במעצר. בגזר דינו ציין השופט כי העונש הקשה שהוטל על רודני היילי נבע במידה רבה מכך שהוא חש כי הוא מעל לחוק, מכר וביזבז נכסים שהיו מוגנים על ידי צו בית משפט.

בנוסף לתקופה שייאלץ לבלות מאחורי סורג ובריח, חויב היילי בן ה-34 לשלם פיצוים בסכום של יותר מ-42 מיליון דולר ליותר מ-20 חברות.

הונאה מכוונת שנעשתה בזדון

אריאל מליק מציין כי על פי העובדות שתוארו בכתב האישום אשר הוגש נגדו, ואשר הוצגו במהלך ההליך המשפטי שנמשך שישה ימים בלבד,  החזיק היילי בחברה אשר הוגדרה במוסדות הרלוונטיים בתור יצרנית ביו-דיזל – ובמילים אחרות – דלק ביולוגי המבוסס על מולקולות אורגניות.

בהתאם לגרסת התובעים, הרי שבין מרץ 2009 לדצמבר 2010 היה היילי מעורב במישרין בעסקת הונאה אשר במסגרתה נמכרו לא פחות מ-35 מיליון זיכויים המייצגים 87 מיליון ליטרים של ביו-דיזל לברוקרים וחברו נפט, כאשר למעשה החברה שבראשה עמד הנאשם – לא ייצרה דלק מסוג זה כלל. יותר מכך, התובעים הוכיחו כי מלכתחילה לא היה ברשותו של היילי מתקן שיכול היה לייצר דלק מסוג זה.

גזר הדין החמור אינו מותיר מקום לפרשנות – בית המשפט מייחס חשיבות רבה להונאות ופשעים שעיקרן איכות הסביבה – וסביר להניח כי מעכשיו ואילך יהיה פסק הדין הזה בבחינת תקדים מכונן בתחום.

הטקסט נכתב על ידי המשקיע אריאל מליק – איש עסקים ויזם אשר רשם השקעות מוצלחות בחברות אנרגיה וביוכימיה ומתמחה בשוק ההון.

פוסט זה פורסם בקטגוריה אריאל מליק, אריאל מליק - מאמרים, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>